Monitorizare de presă

Căutare

Cuvânt cheie

Organ:

Tematica:



Numele cotidianului: Krónika
Anul şi data apariţiei: 02/3/2007
Tematica: transformarea sistemului electoral – problematica reprezentării minorităţilor în parlament
Categoria articolului: editoriale
Autorul articolului: Szász Alpár Zoltán
Titlul articolului: Kisebbségi magyar pártrendszerek
Acces online: https://www.kronika.ro/index.php?action=open&res=8830


Numele cotidianului

RMDSZ-kongresszus

Az idestova két évtizede bekövetkezett rendszerváltás óta a Magyarországgal szomszédos, volt szocialista országokban élõ magyar kisebbségek közéletében nem kevesebb mint harminchat, önmagát legalábbis részben vagy ideig-óráig politikai arcélûnek tekintõ szervezet tevékenykedett. E megállapítás logikus következménye a kérdésfelvetés: minként hatott ez a – legalábbis látszatra pluralista – politikai berendezkedés a kérdéses magyar kisebbségek politizálásának sikerességére.

Dolgozatomban ezt a kérdést szeretném körüljárni rámutatva arra, hogy a kisebbségi politizálás sikerességét egyaránt befolyásolják az egyes országok jogszabályai által meghatározott keretfeltételek, a szóban forgó kisebbség szociodemográfiai és politikai adottságai, valamint az országon belüli politikai versengésnek és hatalomgyakorlásnak a kisebbségi közösségben kialakult mintázata.

Magyar kisebbségi politizálás

A kisebbségek politikai képviseletének vonatkozásában az egyes országok választási törvényhozása terén négyféle bánásmód azonosítható. A két egymással szöges ellentétben álló bánásmód – vagyis a kisebbségek képviseletének ellenzése, illetve biztosítása – kevésbé jellemzõ Közép-Kelet- és Délkelet-Európa országaira, valamint a szovjet utódállamokra. Sokkal inkább az figyelhetõ meg, hogy ezek az országok igyekeznek támogatni a nemzeti kisebbségek parlamenti képviseletét, vagy a negatív diszkrimináció tilalmát a pozitív diszkrimináció mellõzésével párosítva, semlegesnek nevezhetõ megoldást kínálnak arra a politikai kihívásra, amely a képviselet vonatkozásában az etnikai sokszínûségbõl következik. A Magyarországgal szomszédos országok közül Ukrajna az elsõ, Horvátország és Szlovénia a második, illetve Szerbia meg Szlovákia a negyedik csoportba sorolható. Románia, az alapító választások alkalmával (1990-ben) biztosította a nemzeti kisebbségek parlamenti képviseletét. Azonban 1992 óta ezt csupán támogatja: a választásokon induló elismert kisebbségek már nem automatikusan jutnak egy alsóházi képviselõi mandátumhoz – amennyiben a választási pártverseny szabályai szerint számottevõbb képviseletre nem jogosultak –, ugyanis ennek megszerzése egy szavazatszámban kifejezett, minimális küszöb túllépéséhez kötött.
Szlovéniában, illetve Horvátországban bizonyos kisebbségek – így a magyar is – pozitív intézkedések kedvezményezettjei az ország törvényhozó testületében megszerezhetõ képviseletet illetõen. Az elõbbi ország magyarságának politikai életét egyetlen szereplõ uralja és szervezi meg: az eddigi négy parlamenti ciklusban az alanyi jogon járó kisebbségi mandátumot minden alkalommal elnyerõ Muravidéki Magyar Önkormányzati Nemzeti Közösség (MMÖNK). Ez a szervezet legalább kettõs identitással bír: egyfelõl a pár ezer lelket számláló szlovéniai magyarság kulturális autonómiájának letéteményese és régóta intézményesült struktúrája, másfelõl pedig „etnikai egypártrendszerben” mûködõ párt, amely ellátja a szóban forgó közösség parlamenti és helyhatósági képviseletét. Mindezek ellenére sem az MMÖNK, sem a szlovéniai magyarság nem egységes, sõt a magyar kisebbségi közösségeket megosztó centrum-periféria törésvonal igen beszédes példa. Hiszen néhány esztendeje a központtól, a szlovéniai magyar mûvelõdési és tájékoztatási intézményeknek otthont adó Lendvától távol esõ, s közigazgatási szempontból szlovén településekkel összevont magyar községek kijelentették, hogy csak kulturális szempontból tekintik magukat az MMÖNK részének, politikailag nem. Ezzel adtak hangot abbéli elégedetlenségüknek, hogy – bár szándékosan felülreprezentáltak az MMÖNK vezetõ testületében – az összes többi magyar hivatal, valamint a támogatások elosztásakor az arányosság számukra hátrányos elve érvényesül, s így szórványként csekély pénzalapokhoz jutnak.
Horvátországban ellenben a helyi, regionális és országos képviseleti intézményekben – s egyúttal a kisebbségi önkormányzatokban – való részvétel garantált jogáért több magyar szervezet küzd. Ezek, empirikus szemszögbõl vizsgálva a tényeket, a tömb-szórvány ellentétet fejezik ki, amely horvátországi magyar viszonylatban a klasszikus törésvonal-elméletek két szembenállására települ rá: a centrum és a periféria, valamint a város meg a falu közöttire. Vagyis Eszék-Baranya megye többségében rurális tömbmagyarsága kerül szembe a több közigazgatási egységben kisebb számban élõ, s egyúttal magyar központnak Zágrábot tekintõ szórványmagyarsággal. Az sem közömbös, hogy a két tábor még legalább két szempontból különbözik: elõször is a rurális lakosság társadalmi-gazdasági tekintetben és érdeklõdésében is eltér a zágrábi magyar értelmiségtõl, továbbá politikai szövetségeseket is mások személyében keres mind Horvátországban, mind pedig Magyarországon, ami a támogatások megszerzésében és elosztásában tükrözõdik vissza. A történeti elsõbbséget élvezõ Horvátországi Magyarok Szövetsége támogatta a horvát függetlenségi törekvéseket s így a Franjo Tuðman vezette posztkommunista szervezetet, a Horvát Demokratikus Közösséget (HDK) is. Ez s a horvátországi magyarság háborús veszteségei, a HMSZ által nem kezelt kisebbségi válsághelyzet vezetett a Horvátországi Magyarok Demokratikus Közössége (HMDK) megalakulásához, amely bár Eszéken jött létre, élvezte a zágrábi magyar értelmiség támogatását. A Horvát Nemzetgyûlés viszonylatában ez a szervezet minden eddigi kisebbségiképviselõ-választást megnyert magyar ellenfeleivel szemben, ám a helyi, regionális és kisebbségi önkormányzati választásokon inkább egyensúlyról lehet beszélni a HMDK és a HMSZ–MESZ (Magyar Egyesületek Szövetsége) „koalíció” viszonylatában.
A nemzeti kisebbségek hátrányos helyzetét kompenzáló szabályozásnak az ellenkezõje figyelhetõ meg Ukrajna esetében, ahol 2004-gyel bezárólag a hatályos jogszabályok közvetett módon ellehetetlenítették a kisebbségi pártok mûködését. Éppen ezért a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetségnek és az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetségnek a politikusai szervezeteik – vagy éppenséggel a többségi nemzet valamely pártjának is a – támogatásával, független képviselõként szereztek felváltva, egymással rivalizálva országgyûlési képviselõi mandátumot. A törvények további szigorodása pedig arra kényszerítette két évvel ezelõtt a fenti szövetségeket, hogy jogi értelemben is pártnak minõsülõ szervezeteket jegyeztessenek be, de 2006-ban már így sem volt esélyük mandátumot szerezni az ukrán Legfelsõbb Tanácsban.
Az elõbbi esetekkel ellentétben Romániában, Szerbiában és Szlovákiában a magyar kisebbséget képviselõ politikai szervezetek, legalábbis a választási versengés viszonylatában, a pártokkal azonos elbírálás alá esnek, s mindeddig a szokványos pártverseny körülményei között szereztek parlamenti képviseletet. A Romániai Magyar Demokrata Szövetségnek komoly kihívója mindeddig nem akadt, bár az RMDSZ legitimitását több ízben megkérdõjelezõ s az utóbbi években nevét igen gyakran változtató Kiss Kálmán vezette szabadelvû „ellenpárt” többször indult a szövetséggel szemben különbözõ választások alkalmával.
A szerbiai magyar politikai szervezetek „genealógiájának” tekintetében föltétlenül meg kell említeni azt a tényt, hogy a hosszú távon legfragmentáltabb magyar kisebbség összes politológiai értelemben vett pártjának – azaz a választási versenyben részt vevõ alakulatának – az anyaszervezete a Vajdasági Magyarok Demokratikus Közössége (VMDK), amelynek 1990–
1996 között nem volt versenytársa. A VMDK-tól a domináns etnopárt szerepét 1996-ban, a megjelenésekor a Magyarok Világszövetsége, valamint a Horn-kormány támogatását élvezõ Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) vette át, de az osztódással történõ szaporodást ennek a szervezetnek sem sikerült elkerülnie. Összességében 1990 és 2007 között nyolc magyar szervezet mûködött a Vajdaságban, de ennek ellenére enyhe túlzás a vajdasági magyar pártok atomizálódásáról beszélni. Az utóbbi kilenc esztendõ folyamán két – némileg változó összetételû – tömb alakult ki, amelyek rendre a Kasza József vezette VMSZ, illetve az önmagát a kezdeti VMDK örököseként definiáló, tevékenységében annak eredeti programját meg céljait követõ, mi több, az elõdpárt elsõ elnöke, Ágoston András vezette Vajdasági Magyar Demokrata Párt köré csoportosulnak. Sõt újabban a két tömb egy pólusra, és további két pártra zsugorodott.
A legtöbb kisebbségi magyar politikai szervezet, számszerûen tíz Szlovákiában mûködött, de választásokon ebbõl mindössze hét vett részt. Ez utóbbiakból tulajdonképpen négyen (az Együttélés Politikai Mozgalom, a Magyar Kereszténydemokrata Mozgalom, a Magyar Néppárt és a Magyar Polgári Párt) alkotják 1998 óta a sok tekintetben meglehetõsen sikeres Magyar Koalíció Pártját. A Világszövetség támogatását élvezõ Magyar Föderalista Párt, bár 2002-ben némi sikerrel szerepelt a helyhatósági választásokon, nem képvisel számottevõ erõt, a Meèiar-rezsim kreálta magyar „ellenpárt”, a Magyar Népi Mozgalom a Megbékélésért és a Jólétért pedig csupán 1998-ban próbálta felvenni a versenyt a „négyes koalícióval” – sikertelenül. (Megjegyzendõ: a politikai szóhasználattal ellentétben nem nevezem ellenpártnak a domináns etnopárt vagy etnikai hegemón minden vetélytársát, csupán a „külsõ megrendelésre” létrehozott és/vagy kisebbségidegen szervezeteket.)

Belsõ demokrácia és választási sikeresség

Az esetek leírásából nem nehéz arra következtetni, hogy a kisebbség egységes politikai fellépése sokkal inkább politikai sikerre vezet, mint az erõk elaprózása. Ezek az adatok, s a rájuk építõ kutatások, azt mutatják, hogy a pártverseny eredményeképpen megszerzett politikai képviselet tekintetében a vajdasági magyarság áll a legrosszabban, a felvidéki pedig a legjobban. A „középmezõnyt” mi, erdélyi magyarok alkotjuk.
A fragmentáltság versus egység kérdéskörét a fentiek tükrében, az idõnként majdnem mindenütt megjelenõ újabb és újabb alternatív szervezetek kontextusában, illetve a politológiának a demokratikus politikai berendezkedésekre, valamint pártrendszerekre vonatkozó meglátásai vonatkozásában érdemes tárgyalni.
Mindenekelõtt azt kell megjegyezni, hogy az egypártrendszerek nem demokratikusak, nem letéteményesei a szabadságnak. Emellett az egypártrendszerek pártjai nem képesek minden pártfunkciót ellátni, pontosabban képtelenek strukturálni a közvéleményt s a kialakult politikai berendezkedés legitimitásának megõrzéséhez hozzájárulni. Ez nem azt jelenti például, hogy az RMDSZ nem vesz részt a romániai közvélemény strukturálásában, illetve nem legitimálja Románia 1989 utáni demokratikus politikai berendezkedését, hanem azt, hogy az erdélyi magyar közvélemény strukturálásának, valamint a romániai magyarság politizálása legitimálásának feladatát képtelen egyedül ellátni, fõként hogy a több mint tíz évvel ezelõtt programcélként megfogalmazott belsõ pluralizmusa önmagát lassan-lassan fölszámolja, s oligarchiával helyettesíti. Vagyis az RMDSZ a romániai magyarság vonatkozásában inkluzív kormánypárttá lett, amely bizonyos társadalmi csoportosulásokat elismer és koordinál, sõt egyes autonóm érdekek létjogosultságát is elismeri, másokat viszont kizárni igyekszik, hogy megakadályozza a komoly vetélytársak színrelépését. Ezáltal pedig, éppenséggel a különféle támogatások elosztása felett gyakorolt ellenõrzése miatt is, az egypártrendszerek pártjaihoz hasonlóan patronázselosztó hálózatként is mûködik. További gond a romániai magyarság egypárti berendezkedésével, hogy olyan közösségre „telepedett rá”, amely a jelek szerint politikai kultúrája, társadalmi szerkezete s politikai artikuláltsága tekintetében egyaránt pluralisztikus.

Következtetések

A romániai magyarsággal kapcsolatos fentebbi észrevételeket a Kárpát-medencei magyar pártrendszerek lassan két évtizedes tapasztalatával összevetve, mindenképpen megfontolandó az „egység a pluralizmusban” metaforával jellemezhetõ felvidéki modell alkalmazása Erdélyben is, ami voltaképpen nem áll távol az RMDSZ korábbi elképzeléseitõl. Ebben a tekintetben érdemes lenne a brassói kongresszuson elfogadott önkormányzati modell bizonyos elveihez, többek között a belsõ pluralizmus maradéktalan érvényesítéséhez visszatérni, s újjáépíteni közösségünk politikai értelemben vett egységét.

  • Despre baza de date

Centrul de Documentare ISPMN a iniţiat un proiect de monitorizare a presei pe tematica reprezentării minorităţilor naţionale. În cadrul proiectului sunt monitorizate versiunile online ale mai multor cotidiane naţionale, atât în limba română cât şi în limba maghiară.

În munca de colectare a materialelor beneficiem de aportul unui grup de studenţi ai Universităţii Babeş-Bolyai, Facultatea de Sociologie şi Asistenţă Socială, fapt ce ne oferă posibilitatea unei dezvoltări continue a bazei noastre de date.

Proiectul de monitorizare a presei doreşte să ofere celor interesaţi, posibilitatea de utilizare a acestei baze de date  în viitoare analize.